W tym poście opiszemy krok po kroku jaki jest przepis na wino z czerwonej porzeczki oraz nieco ciekawych informacji o samej porzeczce.
Porzeczkami hodowanymi są czerwone, białe i bardziej słodsze - czarne. Ich sezon rozpoczyna się od końca czerwca i trwa do całkowitego zbioru dojrzałych owoców (duże ilości idealne na przetwory i wina). Dojrzałe porzeczki można pozostawić na krzewie nawet parę tygodni i wciąż będą dobre do spożycia.
Porzeczka należy do owoców, o które trzeba dbać. Pielęgnacja krzewów odbywa się przez wycinanie pędów, które są stare, wyschnięte lub dolne odrosty najlepiej zostawić 4-5 najsilniejszych pędów. Całkowite ścięcie wszystkich pędów powinno się odbywać po 7-8 latach.
Jak zrobić wino z czerwonej porzeczki?
Owoce należy umyć, obrać z gałązek lekko zmiażdżyć i pozostawić na noc. Następnie wycisnąć sok. Do soku dodać syrop sporządzony z 4 kg cukru zmieszanego z wodą. Zaczyn drożdżowy z takich drożdży, które fermentują nawet wtedy, gdy cukier i alkohol osiągają w winie wysokie stężenie. Więcej wskazówek w poście - Fermentacja moszczu. Po zakończeniu fermentacji do wina dodać syrop sporządzony z 2 kg cukru. Dla uzyskania ciemnoczerwonej barwy i mocniejszego aromatu można dodać 20% moszczu z czarnej porzeczki i zastosować drożdże typu Malanga.
Przykładowe proporcje na wino z czerwonych porzeczek:
10 kg oczyszczonych owoców,3 g pożywki dla drożdży,
6 kg cukru,
4 litry wody (rozpuścić cukier w wodzie aby powstał syrop),
drożdże winne Bordeaux, Burgund lub uniwersalne.