Obsługiwane przez usługę Blogger.

Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc :P

sobota, 31 lipca 2010

Wino z jabłek

wino z jabłek

Przykładowe proporcje na wino z jabłek:


10 kg jabłek (najlepsze są odmiany kwaśne; słodkie trzeba łączyć z kwaśnymi)
1,5 - 1,8 kg cukru
3 litry wody
drożdże winiarskie
warto też zobaczyć do tabeli proporcji

Jak zrobić domowe wino z jabłek? 


Na 3-5 dni przed przystąpieniem do wyciskania soku z jabłek należy przygotować matkę drożdżową zgodnie z tą instrukcją lub znajdującą się na opakowaniu porcji drożdży winnych. Do wyrobu win z jabłek nadają się wszystkie drożdże winne.

Jeśli sok z jabłek będzie wyciskany elektryczną sokowirówką, należy uprzednio je umyć, pokrajać na części, nie obierając usunąć pestki i gniazda nasienne. Przy wyciskaniu ręcznym należy jabłka zemleć w maszynce, miazgę zebrać w dużej, emaliowanej misce lub w wiadrze, lekko posłodzić i odstawić pod przykryciem na kilka godzin, a następnie wycisnąć w woreczku z płótna lub flaneli.

Moszcz wlać do butli mierząc jego objętość i dodać więcej niż połowę cukru, którego ilość ustalamy w stosunku do objętości soku (25-30 dag na 1 litr). Cukier należy przed dodaniem rozmieszać z przegotowaną wodą. Dobrze wymieszać zawartość butli, dodać przygotowaną matkę drożdżową i ponownie wszystko dobrze wymieszać, poruszając butlą ruchem kolistym, a także mieszając wewnątrz czystą, wyparzoną łopatką drewnianą lub łyżką. W napełnionej butli powinna zostać wolna 1/3 przestrzeni nad poziomem płynu, alby procesy burzliwej fermentacji mogły zachodzić bez obawy uszkodzenia naczynia.

W otworze butli należy umieścić korek z wyjałowionej waty, a następnie obwiązać czystym kawałkiem płótna. Butlę odstawić na tydzień. Po tym okresie dodać pozostałą ilość cukru. W tym celu należy odlać nieco fermentującego nastawu i wymieszać w nim cukier, po czym należy wymienić watę na korek z rurką fermentacyjną. Trzeba go uprzednio wyparzyć. osuszyć i uszczelnić parafiną.

Po 6 tygodniach, gdy fermentacja osłabnie, ściąga się wino do drugiej butli, lekko zatyka czystym korkiem owiniętym watą i pozostawia do dalszego samooczyszczania. Po 3 miesiącach ponownie ściąga się wino do czystych, wyparzonych butelek, szczelnie korkuje, lakuje i przechowuje w pozycji leżącej. Okres dojrzewania wina z jabłek trwa kilka lat, w ciągu których nabiera ono odpowiedniego bukietu. Wino młodsze z jabłek nadaje się również do picia.

Które odmiany są najlepsze? Kwaśne czy słodkie?


Jest to sprawdzony przepis na domowe wino z jabłek. Wino można otrzymywać z jabłek każdej jakości, najlepsza jednak i najtrwalsza otrzymujemy z jabłek kwaskowatych, o posmaku cierpkawym. Owoc taki zawiera zwykle więcej cukru, niż odmiany o małej ilości kwasu, które więc mają smak słodszy, choć zawierają mniej cukru, niż owoce kwaśniejsze. Jabłka zbyt słodkie do wyrobu win się nie nadają, dają bowiem wino słabe, trudno się klarujące i nietrwałe; owoców takich można używać tylko z dużą domieszką jabłek bardzo kwaśnych.

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny