Obsługiwane przez usługę Blogger.

Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc :P

środa, 30 lipca 2008

Wino z czerwonych porzeczek

wino z czerwonej porzeczki

W tym poście opiszemy krok po kroku jaki jest przepis na wino z czerwonej porzeczki oraz nieco ciekawych informacji o samej porzeczce.

Porzeczkami hodowanymi są czerwone, białe i bardziej słodsze - czarne. Ich sezon rozpoczyna się od końca czerwca i trwa do całkowitego zbioru dojrzałych owoców (duże ilości idealne na przetwory i wina). Dojrzałe porzeczki można pozostawić na krzewie nawet parę tygodni i wciąż będą dobre do spożycia.

Porzeczka należy do owoców, o które trzeba dbać. Pielęgnacja krzewów odbywa się przez wycinanie pędów, które są stare, wyschnięte lub dolne odrosty najlepiej zostawić 4-5 najsilniejszych pędów. Całkowite ścięcie wszystkich pędów powinno się odbywać po 7-8 latach.

Jak zrobić wino z czerwonej porzeczki?


Owoce należy umyć, obrać z gałązek lekko zmiażdżyć i pozostawić na noc. Następnie wycisnąć sok. Do soku dodać syrop sporządzony z 4 kg cukru zmieszanego z wodą. Zaczyn drożdżowy z takich drożdży, które fermentują nawet wtedy, gdy cukier i alkohol osiągają w winie wysokie stężenie. Więcej wskazówek w poście - Fermentacja moszczu. Po zakończeniu fermentacji do wina dodać syrop sporządzony z 2 kg cukru. Dla uzyskania ciemnoczerwonej barwy i mocniejszego aromatu można dodać 20% moszczu z czarnej porzeczki i zastosować drożdże typu Malanga. 

Przykładowe proporcje na wino z czerwonych porzeczek:

10 kg oczyszczonych owoców,
3 g pożywki dla drożdży,
6 kg cukru,
4 litry wody (rozpuścić cukier w wodzie aby powstał syrop),
drożdże winne Bordeaux, Burgund lub uniwersalne.


Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny