Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc :P

czwartek, 11 lipca 2013

Wino z orzechów włoskich

wino z orzechów włoskich

Wino to należy do win leczniczych, do uzyskania wina leczniczego potrzebne jest wino wytrawne, lecz uzyskanie takiego o wyższej mocy jest trudniejsze w warunkach domowych, dlatego dla zapewnienia trwałości, tzn. niedopuszczenia do jego skwaśnienia i lepszej maceracji, należy wino wzmocnić spirytusem rektyfikowanym o mocy 95° lub 96° w ilości 40-50 ml na każdy litr wina lub 30 ml na każdą butelkę wina o pojemności 0,7-0,75 litra.

Właściwości orzecha włoskiego są uniwersalne. Wino orzechowe poprawia przemianę materii, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, ma też działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriobójcze i grzybobójcze oraz przeciwrobacze. Jest również dobre przy nieżytach żołądka i jelit, jak również jest dobrym aperitifem i dobrym stymulatorem trawienia. Pić 2-3 razy dziennie po 25 ml na 30 min. przed jedzeniem.

Jak zrobić wino z orzechów włoskich?


Rozdrobnione liście orzecha włoskiego zalać winem i spirytusem i odstawić na 10 dni, po czym przelać do butelek. Ze względu na dużą gorycz można dodać do gotowego wina syrop cukrowy lub miód płynny pszczeli.

Do maceracji najodpowiedniejszy będzie duży słoik z zakrętką metalową, większa butla, słój lub mały gąsiorek z większym otworem szyjki i z dobrym zamknięciem. Zioła czy korzenie, odpowiednio rozdrobnione, zalewa się winem łącznie ze spirytusem. Dla lepszej ekstrakcji należy często wstrząsać naczyniem, sam zaś proces maceracji trwa 10-14 dni.

Po tym okresie należy wino lecznicze przecedzić przez kilkakrotnie złożoną gazę, płótno, watę lub papierowy sączek filtracyjny, jaki jest stosowany do zaparzania kawy czy herbaty. Pozostałość na płótnie czy sączku odcisnąć i jeszcze raz przepuścić przez sączek do ostatniej kropli. Gotowe wino rozlać do ciemnych butelek z zakrętka gwintową, które należy przechowywać w temp. 10-18 °C.

Przykładowe proporcje na przepis na wino orzechowe:


75 g liści orzecha włoskiego
1 l wina czerwonego wytrawnego
4 łyżki syropu lub miodu pszczelego płynnego
50 ml spirytusu 96°

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny