Wino to należy do win leczniczych, do uzyskania wina leczniczego potrzebne jest wino wytrawne, lecz uzyskanie takiego o wyższej mocy jest trudniejsze w warunkach domowych, dlatego dla zapewnienia trwałości, tzn. niedopuszczenia do jego skwaśnienia i lepszej maceracji, należy wino wzmocnić spirytusem rektyfikowanym o mocy 95° lub 96° w ilości 40-50 ml na każdy litr wina lub 30 ml na każdą butelkę wina o pojemności 0,7-0,75 litra.
Właściwości orzecha włoskiego są uniwersalne. Wino orzechowe poprawia przemianę materii, obniża ciśnienie i poziom cholesterolu, ma też działanie przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, bakteriobójcze i grzybobójcze oraz przeciwrobacze. Jest również dobre przy nieżytach żołądka i jelit, jak również jest dobrym aperitifem i dobrym stymulatorem trawienia. Pić 2-3 razy dziennie po 25 ml na 30 min. przed jedzeniem.
Jak zrobić wino z orzechów włoskich?
Do maceracji najodpowiedniejszy będzie duży słoik z zakrętką metalową, większa butla, słój lub mały gąsiorek z większym otworem szyjki i z dobrym zamknięciem. Zioła czy korzenie, odpowiednio rozdrobnione, zalewa się winem łącznie ze spirytusem. Dla lepszej ekstrakcji należy często wstrząsać naczyniem, sam zaś proces maceracji trwa 10-14 dni.
Po tym okresie należy wino lecznicze przecedzić przez kilkakrotnie złożoną gazę, płótno, watę lub papierowy sączek filtracyjny, jaki jest stosowany do zaparzania kawy czy herbaty. Pozostałość na płótnie czy sączku odcisnąć i jeszcze raz przepuścić przez sączek do ostatniej kropli. Gotowe wino rozlać do ciemnych butelek z zakrętka gwintową, które należy przechowywać w temp. 10-18 °C.
Przykładowe proporcje na przepis na wino orzechowe:
1 l wina czerwonego wytrawnego
4 łyżki syropu lub miodu pszczelego płynnego
50 ml spirytusu 96°
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz