Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

środa, 28 sierpnia 2013

Wino z winogron



Sezon w Polsce na zbieranie winogron zaczyna się od września i trwa do końca października. Najlepiej zbierać winogron mocno dojrzały, praktycznie cieknący sokiem. Dobrze jest podcinać końcówki wionorośli, dzięki temu owoce zyskują więcej soczystości.

Jak zrobić wino z winogron?


Wino z winogron jasnych otrzymujemy z wyciśniętego soku z owoców, zaraz po zgnieceniu winogron miazgę należy odcedzić od moszczu. Moszcz wina lekkich nie wymaga doprawiania, natomiast do win stołowych cięższych i deserowych należy dodać 1-2,5 kg cukru na 10 litrów wina. Najlepiej porcjami podczas fermentacji (np. po 2 dniach, dodać drugą połowę cukru). Z zaczynu drożdżowego ewentualnie można zrezygnować, choć lepiej użyć zaczynu przygotowanego na czystych drożdżach winnych.

Natomiast wina ciemne (czerwone) otrzymuje się, pozostawiając miazgę z moszczem do fermentacji, przy czym miazgę odciska się dopiero po fermentacji głównej. Wino nabiera wtedy innego aromatu, koloru i posiada więcej garbnika. Należy pamiętać o usunięciu zielonych szypułek, które nadają winu gorzki i trawiasty smak. Klarowanie wina gronowego w chłodnym pomieszczeniu następuje łatwo. Im dłużej wino leżakuje tym więcej zyskuje na wartości.

Przykładowe proporcje na wino z winogron:

10 kg winogron
3,5 kg cukru
drożdże typu madera lub tokaj
pożywka dla drożdży
można dodać soku jabłkowego (5 litrów)

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny