Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

niedziela, 15 września 2013

Wino z brzoskwiń

wino z brzoskwiń

Jakie brzoskwinie są najlepsze na wino brzoskwiniowe?

Sezon w Polsce na zbiory brzoskwiń rozpoczyna się od sierpnia i trwa nawet do końca października. Najlepsze są owoce niezbyt dojrzałe, przez co są bardziej kwaśne, dzięki temu lepiej przebiega proces fermentacji. Można dać owoce dojrzałe ale wtedy należałoby dodać do wina kwasku cytrynowego (10 gram na 10 litrów wina) lub soku z cytryny.

Jak zrobić wino brzoskwiniowe?

Brzoskwinie nie mogą być nadgniłe, takie należy odrzucić. Usunąć pestki, obrać ze skórki (można sparzyć brzoskwinie wrzątkiem wody aby łatwiej ściągać skórkę). Powstałą miazgę dajemy do gąsiora, zalewamy ciepłą wodą z cukrem (2 kg cukru z 5 litrami wody), dodajemy kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Można dodać matki drożdżowej (którą 3 dni wcześniej przygotowaliśmy) aby przyspieszyć proces fermentacji. Całość mieszamy kolistym ruchem (parę razy dziennie) i odstawiamy aż rozpocznie się fermentacja.

Po paru dniach nastaw przecedzamy przez sito lub płótno dodajemy resztę cukru (kolejne 2 kg), mieszamy kolistym ruchem aby cukier dobrze nam się rozpuścił i wymieszał, odstawiamy na tydzień. Po tygodniu dodajemy kolejne 2 kg cukru, mieszamy aby dobrze się rozpuścił i odstawiamy. Po paru tygodniach czekamy, aż burzliwa fermentacja ustanie, wtedy wino będzie można zlać znad osadu i przelać do butelek. Butelki zakorkowane, położyć poziomo w ciemnym miejscu i zostawić na parę tygodni aby wino dojrzało, wyklarowało.

Przykładowe proporcje na przepis na wino z brzoskwiń:

Na 10 litrów wina potrzeba około 10 kg owoców,
przepis na nasze wino 20 litrów jest następujący:
20 kg owoców
6 kg cukru
20 gram kwasku cytrynowego
8 litrów wody
drożdże winiarskie

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny