Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

czwartek, 14 lipca 2011

Wino z owoców dzikiej róży

wino z owoców dzikiej róży

Na wino najlepsze są owoce dojrzałe, jędrne i nie zepsute; można je zbierać po pierwszym przymrozku. Każdy owoc należy przeciąć i usunąć pestki oraz włoski, które mogą spowodować niezbyt przyjemny posmak goryczy. Przyjmuje się, że z 5 kg owoców można otrzymać 10 l moszczu.

Przykładowe proporcje na wino z gruszek:


5 kg owoców
10 l + 1,5 l wody
3-4 kg cukru
drożdże winne rasy Madera

Jak zrobić wino z owoców dzikiej róży?


Oczyszczone owoce zmiażdżyć wyparzoną pałką drewnianą w donicy. Wsypać je do butli, zalać 9 l wody, pożywkę oraz drożdże. Butla powinna być wypełniona do 2/3 wysokości. Wszystko dobrze wymieszać i zamknąć z letnią przegotowaną wodą (1-1,5 l) i dodać do moszczu. Wymieszać zawartość poruszając butlą kolistym ruchem i pozostawić nadal zamkniętą. Po tygodniu zawartość butli przelać przez worek z flaneli lub płótna, wycisnąć i zalać płyn z powrotem do umytej butli. Można dodać jeszcze 1 kg cukru, który najpierw rozmieszać z niewielką ilością moszczu. Zamknąć korkiem owiniętym w tampon z jałowej waty i pozostawić na ok. 1 miesiąca. Po tym czasie należy wino ściągnąć pierwszy raz. Można wówczas naczynie ze ściągniętym młodym winem wystawić na działanie słońca, aby nabrało silnego bukietu, licząc się jednak z tym, że taka "maderyzacja" pozbawia wino całkowicie zasobów witaminy C. Ściąganie wina z nad osadu powtórzyć jeszcze dwukrotnie.

środa, 13 lipca 2011

Wino z malin

wino z malin

Jak zrobić wino z malin?


Przedstawię kilka sposobów na zrobienie wina z malin.

Sposób pierwszy:

Przykładowe proporcje na wino malinowe:


12 kg dojrzałych malin
5,5 kg cukru
6 litry wody
drożdże winne portwein
pożywka dla drożdży

Maliny bardzo dokładnie przebrać, usunąć ogonki, szypułki i owoce spleśniałe. Zmiażdżyć, zalać wodą, dodać pożywkę, syrop z cukru i drożdże. Po 3 dniach miazgę wycisnąć, zalać 4 litrami wrzątku, ostudzić i ponownie odcisnąć. Do moszczu w dwóch porcjach dodaje się łącznie syrop z 5 kg cukru. Wino malinowe uzyskuje właściwy bukiet zazwyczaj po 18-24 miesiącach. Niestety, wino trudno się klaruje. Warto zobaczyć wpis o klarowaniu wina.

Sposób drugi:

Przykładowe proporcje na wino malinowe:


3 l soku wyciśniętego z malin
6 l wody
3,5 kg cukru
drożdże typu malaga lub madera
pożywka dla drożdży

Maliny przebrać, usuwając zepsute i nadpleśniałe. Wycisnąć z nich sok, wlać do gąsiora, dodać resztę składników i pozostawić do fermentacji. Można przeprowadzić wstępną fermentację. W tym celu włożyć owoce do wiaderka, rozgnieść, dodać 1,5 kg cukru, drożdże, pożywkę i zalać małą ilością wody. Zamknąć wiaderko i odstawić na 2 dni. Mieszać owoce kilka razy dzienni. Następnie odcedzić powstały sok do butli, dodać resztę wody i cukru. Przeprowadzić fermentację.

Oraz staropolska receptura:

Dojrzałe zupełnie maliny nalać wodą studzienną osłodzoną biorąc na każde cztery garnce malin osiem garncy wody i cztery funty cukru, zostawić to w spokojności 6 do 8 tygodni, aby przebyły fermentację, która powstaje z połączenia cukru z owoce,. Gdy się okaże że maliny opadły, a fermentacja się skończyła, wlać wszystko w worek flanelowy lub sukienny, przecedzić, wlać w czystą dębową baryłkę, zatkać lekko szpontem i zostawić cały rok. Po roku, to jest jesienią, czyste jak łza przez ustanie, zalać za pomocą gutaperkowych syfonów czyli kiszek w butelki, zakorkować i zlać pakiem. Im dłużej się w butelkach wystoi, tem będzie lepsze.

niedziela, 10 lipca 2011

Wady i zaburzenia w przebiegu fermentacji

zaburzenia fermentacji
Dla początkujących winiarzy ten post na pewno pomoże rozwiązać większość problemów mogących wystąpić w przebiegu fermentacji.

Jakie są częste przyczyny zatrzymania fermentacji? Dlaczego wino nie bulgocze?


Jeśli w okresie burzliwej lub cichej fermentacji temperatura pomieszczenia podniesie się powyżej 24°C lub obniży poniżej 10°C, może nastąpić zahamowanie procesu fermentacji. Należy wtedy lekko wstrząsnąć ruchem kolistym zawartość butli i przenieść ją niezwłocznie do pomieszczenia o odpowiedniej temperaturze.

Czasem przyczyną wstrzymania fermentacji może być brak pożywki dla drożdży, które nie mogą się wówczas rozmnażać. Dodanie pożywki nawet po kilku dniach od nastawienia może wtedy spowodować rozpoczęcie prawidłowej fermentacji.

Trzecią dosyć częstą przyczyną zahamowania fermentacji jest działalność bakrterii kwasu octowego i kwaśnienie wina. Należy wtedy odlać nieco płynu do szklanki i sprawdzić, czy nie ma wyczuwalnego zapachu octu, albo czy po pewnym czasie nie ciemnieje. Jeśli stwierdzi się zakwaśnienie, należy wino przelać do czystego wiadra lub garnka i podgrzać do temperatury 80°C (nie zagotować). Po ochłodzeniu od początku dodajemy pożywkę, dobrze działającą "matkę drożdżową" oraz co najmniej 1/4 ilości świeżego ocukrzonego moszczu owocowego. Dalej postępować należy tak jak przed rozpoczęciem burzliwej fermentacji. Gdy w badanym winie zapach octu jest bardzo intensywny, należy z niego zrobić ocet winny.

Odmienną sytuacją, z którą możemy się spotkać przy wyrobie wina, jest konieczność zahamowania cichej fermentacji. Ma to miejsce wtedy, gdy chcemy otrzymać młode, lekkie wino. Należy wtedy ściągnąć je do butelek i pasteryzować w temperaturze ok.70°C przez 30 minut. Drożdże wówczas obumierają, a także zabezpieczymy wino przed kwaśnieniem. Innym sposobem wstrzymania fermentacji może być dodanie spirytusu w ilości ok 0,5 l na 10 l fermentującego wina. Dodatek ten powoduje obumieranie drożdży.

Jeśli podczas fermentacji i dojrzewania powstaną na ściankach butli oraz na powierzchni wina białe naloty, wskazujące na zakażenie szkodliwymi drobnoustrojami - trzeba je usunąć, wino zlać do butelek i pasteryzować w temperaturze 85°C przez 30 minut.

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny