Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

czwartek, 14 lipca 2011

Wino z owoców dzikiej róży

wino z owoców dzikiej róży

Na wino najlepsze są owoce dojrzałe, jędrne i nie zepsute; można je zbierać po pierwszym przymrozku. Każdy owoc należy przeciąć i usunąć pestki oraz włoski, które mogą spowodować niezbyt przyjemny posmak goryczy. Przyjmuje się, że z 5 kg owoców można otrzymać 10 l moszczu.

Przykładowe proporcje na wino z gruszek:


5 kg owoców
10 l + 1,5 l wody
3-4 kg cukru
drożdże winne rasy Madera

Jak zrobić wino z owoców dzikiej róży?


Oczyszczone owoce zmiażdżyć wyparzoną pałką drewnianą w donicy. Wsypać je do butli, zalać 9 l wody, pożywkę oraz drożdże. Butla powinna być wypełniona do 2/3 wysokości. Wszystko dobrze wymieszać i zamknąć z letnią przegotowaną wodą (1-1,5 l) i dodać do moszczu. Wymieszać zawartość poruszając butlą kolistym ruchem i pozostawić nadal zamkniętą. Po tygodniu zawartość butli przelać przez worek z flaneli lub płótna, wycisnąć i zalać płyn z powrotem do umytej butli. Można dodać jeszcze 1 kg cukru, który najpierw rozmieszać z niewielką ilością moszczu. Zamknąć korkiem owiniętym w tampon z jałowej waty i pozostawić na ok. 1 miesiąca. Po tym czasie należy wino ściągnąć pierwszy raz. Można wówczas naczynie ze ściągniętym młodym winem wystawić na działanie słońca, aby nabrało silnego bukietu, licząc się jednak z tym, że taka "maderyzacja" pozbawia wino całkowicie zasobów witaminy C. Ściąganie wina z nad osadu powtórzyć jeszcze dwukrotnie.

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny