Obsługiwane przez usługę Blogger.

Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc :P

niedziela, 10 lipca 2011

Wady i zaburzenia w przebiegu fermentacji

zaburzenia fermentacji
Dla początkujących winiarzy ten post na pewno pomoże rozwiązać większość problemów mogących wystąpić w przebiegu fermentacji.

Jakie są częste przyczyny zatrzymania fermentacji? Dlaczego wino nie bulgocze?


Jeśli w okresie burzliwej lub cichej fermentacji temperatura pomieszczenia podniesie się powyżej 24°C lub obniży poniżej 10°C, może nastąpić zahamowanie procesu fermentacji. Należy wtedy lekko wstrząsnąć ruchem kolistym zawartość butli i przenieść ją niezwłocznie do pomieszczenia o odpowiedniej temperaturze.

Czasem przyczyną wstrzymania fermentacji może być brak pożywki dla drożdży, które nie mogą się wówczas rozmnażać. Dodanie pożywki nawet po kilku dniach od nastawienia może wtedy spowodować rozpoczęcie prawidłowej fermentacji.

Trzecią dosyć częstą przyczyną zahamowania fermentacji jest działalność bakrterii kwasu octowego i kwaśnienie wina. Należy wtedy odlać nieco płynu do szklanki i sprawdzić, czy nie ma wyczuwalnego zapachu octu, albo czy po pewnym czasie nie ciemnieje. Jeśli stwierdzi się zakwaśnienie, należy wino przelać do czystego wiadra lub garnka i podgrzać do temperatury 80°C (nie zagotować). Po ochłodzeniu od początku dodajemy pożywkę, dobrze działającą "matkę drożdżową" oraz co najmniej 1/4 ilości świeżego ocukrzonego moszczu owocowego. Dalej postępować należy tak jak przed rozpoczęciem burzliwej fermentacji. Gdy w badanym winie zapach octu jest bardzo intensywny, należy z niego zrobić ocet winny.

Odmienną sytuacją, z którą możemy się spotkać przy wyrobie wina, jest konieczność zahamowania cichej fermentacji. Ma to miejsce wtedy, gdy chcemy otrzymać młode, lekkie wino. Należy wtedy ściągnąć je do butelek i pasteryzować w temperaturze ok.70°C przez 30 minut. Drożdże wówczas obumierają, a także zabezpieczymy wino przed kwaśnieniem. Innym sposobem wstrzymania fermentacji może być dodanie spirytusu w ilości ok 0,5 l na 10 l fermentującego wina. Dodatek ten powoduje obumieranie drożdży.

Jeśli podczas fermentacji i dojrzewania powstaną na ściankach butli oraz na powierzchni wina białe naloty, wskazujące na zakażenie szkodliwymi drobnoustrojami - trzeba je usunąć, wino zlać do butelek i pasteryzować w temperaturze 85°C przez 30 minut.

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny