Cydr inaczej jabłecznik jest coraz bardziej popularnym trunkiem w polskich sklepach jak i w domowych spiżarniach, wśród soków, win i nalewek. Ten trunek posiadający 2–7% alkoholu, robiony jest głównie z jabłek, niekiedy z gruszek. Cydr jest idealny w gorące dni, ze względu na walory smakowe – świeży, słodko kwaśny napój – który idealnie gasi pragnienie, bardzo dobrze smakuje schłodzony. Produkcja napoju polega na wyciśnięciu soku z jabłek, a następnie sok jest przeprowadzany przez etap fermentacji. Należy pamiętać, że tradycyjny cydr nie jest doprawiany cukrem (chyba, że chcemy zrobić cydr musujący) w porównaniu do wina jabłkowego. Cydry dzielimy na zwykłe, musujące i gazowane. Napój ten sprzedawany jest w butelkach lub w puszkach.
Przykładowe proporcje na cydr jabłkowy:
16-17 kg jabłek – 10 l soku
Jak zrobić cydr domowy z jabłek?
Do cydru należy wybrać dojrzałe jesienne jabłka, winno – kwaskowate. Z owoców usunąć ogonki i pokroić w ćwiartki (razem z miąższem, skórką i gniazdami nasiennymi). Włożyć do glinianej donicy lub do drewnianego naczynia, tak pozostawić na 12 godzin. Kolejnym krokiem jest odciśnięcie soku przez sokowirówkę lub profesjonalną praskę do owoców i wlać do butli (3/4 jego pojemności). Taką butlę po zamknięciu korkiem fermentacyjnym lub watą, należy odstawić w ciepłe miejsce (20-25°C). Po 4-5 dniach ściągnąć jabłecznik znad osadu do drugiej butli, i przez 6 tygodni, napełnioną butlę przechować w chłodnym pomieszczeniu. Po tym czasie cydr można rozlać do butelek. Trzeba pamiętać, że taki domowy trunek nie jest zbyt klarowny, lecz w smaku jest świeży i słodko-kwaśny.
W celu uzyskania cydru musującego, na każdy 1 litr cydru należy dodać 2 łyżeczki cukru, dokładnie wymieszać, pozostawić w temp. 20°C, po 30 godzinach rozlać do butelek. Butelki wypełniamy nie wyżej, niż do 2/3 wysokości, aby nie strzelały zbyt mocno przy otwieraniu. Szczelnie zamknąć, zabezpieczyć sznurkiem korki i odstawić do chłodnego pomieszczenia na 3 tygodnie.
W przypadku, kiedy chcemy otrzymać kwaśny napój z jabłek do dłuższego przechowywania, należy zlany cydr znad osadu do nowej butli szczelnie zamkniętej zwykłym korkiem, bez rurki fermentacyjnej. Przechowywać w chłodzie, w zaciemnionym miejscu przez 6-12 miesięcy.
Inny przepis na cydr jabłkowy z papierówek
Domowa produkcja cydru z papierówek (inna nazwa jabłoni domowej: Oliwka Inflancka, Oliwka Żółta). Umyte, pokrojone papierówki oczyścić starannie z nadpsutych i uszkodzonych części, nie usuwając gniazd nasiennych i nie obierając (można użyć także skórek z jabłek). Zalać wszystko wrzącą wodą i odstawić na 10-12 godzin. Następnie przecedzić przez flanelę lub gazę i doprawić cukrem w proporcji 60 dag na 10 litrów. Dodać w tej ilości 3 dag drożdży piekarskich lub winnych i odrobinę kwasku cytrynowego (1 gram). Dokładnie wymieszać, przykryć i zostawić w temperaturze 20°C.
Po 30 godzinach rozlać do butelek i odstawić do chłodnego pomieszczenia. Po 48 godzinach napój nadaje się do picia. Nie można go przetrzymywać dłużej niż 2-3 tygodnie.
1 komentarz:
Niestety krótki termin ważności tego cydru.
Prześlij komentarz