Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc :P

niedziela, 24 kwietnia 2011

Wino z truskawek (wino truskawkowe)

wino z truskawek

Sezon na truskawki w Polsce zaczyna się pod koniec maja i trwa do początku sierpnia. Spore zbiory na naszych działkach ogrodowych czy też niskie ceny truskawek dają nam możliwość robienia przetworów, domowych win. 

Wino z truskawek możemy zrobić bez drożdży, w przepisie poniżej są wymienione dwa typy drożdży, które mogą lekko wpłynąć na smak wina ale truskawki będą fermentować i bez nich.

Przykładowe proporcje do wina z truskawek:

5-7 kg dojrzałych truskawek
4 litrów wody
2-2,5 kg cukru
3 gramy pożywki dla drożdży
drożdże winne typu madera lub tokaj

Jak zrobić wino truskawkowe?

Przepis na wino z truskawek: owoce należy przebrać, odrzucić nadgniłe i spleśniałe, umyć i usunąć szypułki. Owoce włożyć do dużego naczynia (może to być plastikowe wiaderko) i rozgnieść, np. tłuczkiem do ziemniaków. Następnie zalać truskawki niewielką ilością wrzątku, tak by wszystkie znalazły się pod wodą. Dodać połowę cukru, drożdże i pożywkę. Pozostawić owoce pod przykryciem przez 3-5 dni, mieszać je kilka razy dziennie. Po tym czasie odcedzić powstały sok do gąsiora, dodać wodę z resztą cukru i pozostawić do fermentacji. Po jej zakończeniu wino można zakwasić kwaskiem cytrynowym.

Brak komentarzy:

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny