Sezon w Polsce na zbieranie winogron zaczyna się od września i trwa do końca października. Najlepiej zbierać winogron mocno dojrzały, praktycznie cieknący sokiem. Dobrze jest podcinać końcówki wionorośli, dzięki temu owoce zyskują więcej soczystości.
Jak zrobić wino z winogron?
Wino z winogron jasnych otrzymujemy z wyciśniętego soku z owoców, zaraz po zgnieceniu winogron miazgę należy odcedzić od moszczu. Moszcz wina lekkich nie wymaga doprawiania, natomiast do win stołowych cięższych i deserowych należy dodać 1-2,5 kg cukru na 10 litrów wina. Najlepiej porcjami podczas fermentacji (np. po 2 dniach, dodać drugą połowę cukru). Z zaczynu drożdżowego ewentualnie można zrezygnować, choć lepiej użyć zaczynu przygotowanego na czystych drożdżach winnych.
Natomiast wina ciemne (czerwone) otrzymuje się, pozostawiając miazgę z moszczem do fermentacji, przy czym miazgę odciska się dopiero po fermentacji głównej. Wino nabiera wtedy innego aromatu, koloru i posiada więcej garbnika. Należy pamiętać o usunięciu zielonych szypułek, które nadają winu gorzki i trawiasty smak.
Klarowanie wina gronowego w chłodnym pomieszczeniu następuje łatwo. Im dłużej wino leżakuje tym więcej zyskuje na wartości.
Przykładowe proporcje na wino z winogron:
10 kg winogron3,5 kg cukru
drożdże typu madera lub tokaj
pożywka dla drożdży
można dodać soku jabłkowego (5 litrów)