Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

sobota, 28 czerwca 2014

Cydr z jabłek

cydr z jabłek

Cydr inaczej jabłecznik jest coraz bardziej popularnym trunkiem w polskich sklepach jak i w domowych spiżarniach, wśród soków, win i nalewek. Ten trunek posiadający 2–7% alkoholu, robiony jest głównie z jabłek, niekiedy z gruszek. Cydr jest idealny w gorące dni, ze względu na walory smakowe – świeży, słodko kwaśny napój – który idealnie gasi pragnienie, bardzo dobrze smakuje schłodzony. Produkcja napoju polega na wyciśnięciu soku z jabłek, a następnie sok jest przeprowadzany przez etap fermentacji. Należy pamiętać, że tradycyjny cydr nie jest doprawiany cukrem (chyba, że chcemy zrobić cydr musujący) w porównaniu do wina jabłkowego. Cydry dzielimy na zwykłe, musujące i gazowane. Napój ten sprzedawany jest w butelkach lub w puszkach.

Przykładowe proporcje na cydr jabłkowy:


16-17 kg jabłek – 10 l soku


Jak zrobić cydr domowy z jabłek?


Do cydru należy wybrać dojrzałe jesienne jabłka, winno – kwaskowate. Z owoców usunąć ogonki i pokroić w ćwiartki (razem z miąższem, skórką i gniazdami nasiennymi). Włożyć do glinianej donicy lub do drewnianego naczynia, tak pozostawić na 12 godzin. Kolejnym krokiem jest odciśnięcie soku przez sokowirówkę lub profesjonalną praskę do owoców i wlać do butli (3/4 jego pojemności). Taką butlę po zamknięciu korkiem fermentacyjnym lub watą, należy odstawić w ciepłe miejsce (20-25°C). Po 4-5 dniach ściągnąć jabłecznik znad osadu do drugiej butli, i przez 6 tygodni, napełnioną butlę przechować w chłodnym pomieszczeniu. Po tym czasie cydr można rozlać do butelek. Trzeba pamiętać, że taki domowy trunek nie jest zbyt klarowny, lecz w smaku jest świeży i słodko-kwaśny.

W celu uzyskania cydru musującego, na każdy 1 litr cydru należy dodać 2 łyżeczki cukru, dokładnie wymieszać, pozostawić w temp. 20°C, po 30 godzinach rozlać do butelek. Butelki wypełniamy nie wyżej, niż do 2/3 wysokości, aby nie strzelały zbyt mocno przy otwieraniu. Szczelnie zamknąć, zabezpieczyć sznurkiem korki i odstawić do chłodnego pomieszczenia na 3 tygodnie.

W przypadku, kiedy chcemy otrzymać kwaśny napój z jabłek do dłuższego przechowywania, należy zlany cydr znad osadu do nowej butli szczelnie zamkniętej zwykłym korkiem, bez rurki fermentacyjnej. Przechowywać w chłodzie, w zaciemnionym miejscu przez 6-12 miesięcy. 

Inny przepis na cydr jabłkowy z papierówek


Domowa produkcja cydru z papierówek (inna nazwa jabłoni domowej: Oliwka Inflancka, Oliwka Żółta). Umyte, pokrojone papierówki oczyścić starannie z nadpsutych i uszkodzonych części, nie usuwając gniazd nasiennych i nie obierając (można użyć także skórek z jabłek). Zalać wszystko wrzącą wodą i odstawić na 10-12 godzin. Następnie przecedzić przez flanelę lub gazę i doprawić cukrem w proporcji 60 dag na 10 litrów. Dodać w tej ilości 3 dag drożdży piekarskich lub winnych i odrobinę kwasku cytrynowego (1 gram). Dokładnie wymieszać, przykryć i zostawić w temperaturze 20°C. 

Po 30 godzinach rozlać do butelek i odstawić do chłodnego pomieszczenia. Po 48 godzinach napój nadaje się do picia. Nie można go przetrzymywać dłużej niż 2-3 tygodnie.

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny