Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

sobota, 29 marca 2014

Wino z pigwy

wino z pigwy

Pigwa - szczypta informacji o owocu.

Pigwa jest chropowata, posiada nierówną skórkę pokrytą meszkiem i twardy miąższ. Mino tego, że jest bliską krewną jabłek i gruszek, pigwy nie spożywa się na surowo, ponieważ posiada intensywny kwaśny smak. Dlatego musi zostać odpowiednio przetworzona, aby dobrze smakowała.
Dojrzała pigwa ma jasnożółty kolor. Zbiory pigwy zazwyczaj przypadają na październik.

Jak zrobić domowe wino z pigwy?


Na początku należy usunąć gniazda nasienne z pigwy. Przygotować matkę drożdżową. Dojrzałe owoce pokrajać na drobne kawałki i zalać wrzącą wodą tak, aby je pokrywała. utrzymać w ciągu kilku minut w stanie wrzenia, a następnie odstawić, po ostudzeniu przelać przez bardzo gęste sito lub woreczek i odsączyć. Wytłoczyny ponownie zalać wrzątkiem i po kilku godzinach odcedzić, a następnie dodać do moszczu otrzymanego po pierwszym cedzeniu. Dodać cukier i przygotowaną "matkę drożdżową". Zawartość butli powinna wynosić 5 l.
Jeśli moszczu jest mniej, należy go uzupełnić letnią, przegotowaną wodą. Wszystko dobrze wymieszać i odstawić do fermentowania postępując zgodnie ze wskazaniami podanymi na dole. Po pierwszym ściągnięciu wina można dodać moszczu z czarnej porzeczki lub bzu lekarskiego, ale w ilości nie większej niż 10 % w stosunku do wina z pigwy. Dodatek ten poprawi kolor i smak.

Przykładowe proporcje na przepis na wino z pigwy:

Na 5 litrów wina potrzeba około 3 kg owoców,
przepis na nasze wino 5 litrów jest następujący:
3 kg owoców
2 kg cukru
2 gram pożywki
drożdże winiarskie

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny