Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

piątek, 29 sierpnia 2014

Wino z aronii

wino z aronii

Trochę ciekawostek o aronii

Aronia jest owocem spożywanym przez nas w małych ilościach. Owoce rosną na krzewie, ich kwitnienie zaczyna się w maju, a zbiory odbywają się już w drugiej połowie sierpnia. Aronia jest bardzo zdrowym owocem, wpływa korzystnie na naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność i wzmacnia je, a także ma pozytywny wpływ na walkę z chorobami cywilizacyjnymi: nadciśnienie, hemoroidy, choroby oczu, nowotwory. Owoc ten jest bogaty w witaminę P, która jest pożądana w naszych organizmach.
Te czarne jagody nie spożywa się w stanie surowym ponieważ posiadają tarninę, która jest cierpka w smaku. Tak więc, gdy chcemy owoce spożywać bezpośrednio to najlepiej gdy je przemrozić w zamrażalniku lub po prostu zasuszyć i będzie dodatkiem do herbat. Aronia w każdej postaci wzmacnia nasz organizm, nie ważne czy to jest dżem, sok lub galaretka. W tym poście przedstawiony jest przepis na aronię w postaci pysznego wina, które umili zimowe wieczory, rozgrzewając nas i przy tym wzmacniając odporność.

Przykładowe proporcje na wino z aronii:

6 kg owoców aronii
5 kg cukru
niewielka ilość wody aby rozpuścić cukier
kwasek cytrynowy

Jak zrobić wino z aronii?

Dojrzałe owoce aronii oderwać od szypułek, przebrać dokładnie z nadpsutych, zgniłych wypłukać pod bieżącą wodą. Świeżo zerwane owoce aronii posiadają dużo garbnika przez co mają cierpki posmak, dlatego dobrze jest owoce wrzucić na chwile do wrzącej wody (3-4 minuty) lub zamrozić na 2-3 dni, dzięki temu wino nie będzie miało ciężkiego, ohydnego smaku. Następnie aronie miażdżymy w pojemniku (można użyć tłuczka do ziemniaków) i zasypujemy je wodą z rozcieńczonym cukrem (niewielka ilość wody aby rozpuścić cały cukier - wstępnie może być 1 kilogram cukru). Można także dodać szczyptę kwasku cytrynowego i wcześniej przygotowaną matkę drożdżową. Całość wlewamy do gąsiora, mieszamy kolistym ruchem (parę razy dziennie) i odstawiamy aż rozpocznie się fermentacja.

Po około tygodniu przecedzamy moszcz przez gęste sito lub woreczek z płótna, dodajemy pozostałą ilość cukru (w tym przepisie 4 kg cukru - także niewielka ilość wody aby rozpuścić cały cukier lub sam cukier wymieszać w niewielkiej ilości odlanego moszczu) i wszystko wlać z powrotem do gąsiora. Po 6-8 tygodniach po raz pierwszy można ściągnąć wino znad osadu a po około pół roku wino całkowicie dojrzewa (nabiera odpowiedni smak oraz kolor) i można degustować się niepowtarzalnym smakiem.

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny