Na tym blogu informacje są zaczerpnięte z książek:

Z. Skrodzkiej Kompoty Marynaty Dżemy przetwory domowe. Wydawnictwo "Warta" Warszawa 1985.
B. Jakimowicz-Klein Piwo wino nalewki.
Z. T. Nowicki Domowe piwa cydry wina nalewki likiery kremy.

Szukaj na tym blogu

Uwagi, komentarze, pytania

Wszelkie uwagi, pytania, niejasności, sugestie, komentarzemile widziane, możecie je zamieszczać do każdego publikowanego postu, jeśli coś jest niezrozumiałe śmiało pytać, postaram się pomóc.

środa, 30 lipca 2008

Wino z czerwonych porzeczek

wino z czerwonej porzeczki

W tym poście opiszemy krok po kroku jaki jest przepis na wino z czerwonej porzeczki oraz nieco ciekawych informacji o samej porzeczce.

Porzeczkami hodowanymi są czerwone, białe i bardziej słodsze - czarne. Ich sezon rozpoczyna się od końca czerwca i trwa do całkowitego zbioru dojrzałych owoców (duże ilości idealne na przetwory i wina). Dojrzałe porzeczki można pozostawić na krzewie nawet parę tygodni i wciąż będą dobre do spożycia.

Porzeczka należy do owoców, o które trzeba dbać. Pielęgnacja krzewów odbywa się przez wycinanie pędów, które są stare, wyschnięte lub dolne odrosty najlepiej zostawić 4-5 najsilniejszych pędów. Całkowite ścięcie wszystkich pędów powinno się odbywać po 7-8 latach.

Jak zrobić wino z czerwonej porzeczki?


Owoce należy umyć, obrać z gałązek lekko zmiażdżyć i pozostawić na noc. Następnie wycisnąć sok. Do soku dodać syrop sporządzony z 4 kg cukru zmieszanego z wodą. Zaczyn drożdżowy z takich drożdży, które fermentują nawet wtedy, gdy cukier i alkohol osiągają w winie wysokie stężenie. Więcej wskazówek w poście - Fermentacja moszczu. Po zakończeniu fermentacji do wina dodać syrop sporządzony z 2 kg cukru. Dla uzyskania ciemnoczerwonej barwy i mocniejszego aromatu można dodać 20% moszczu z czarnej porzeczki i zastosować drożdże typu Malanga. 

Przykładowe proporcje na wino z czerwonych porzeczek:

10 kg oczyszczonych owoców,
3 g pożywki dla drożdży,
6 kg cukru,
4 litry wody (rozpuścić cukier w wodzie aby powstał syrop),
drożdże winne Bordeaux, Burgund lub uniwersalne.


niedziela, 27 lipca 2008

Wino z czarnych porzeczek

wino z czarnych porzeczek

Przykładowe proporcje do wina z czarnych porzeczek:


Na 10 kg owoców
3-3,5 kg cukru
6-8 l wody
drożdże winne

Jak zrobić wino z czarnych porzeczek? Które wino jest lepsze? Czerwone czy czarne porzeczki do wina?


Owoce umyć, przebrać, zmiażdżyć i zalać gorącą wodą w takiej ilości aby lekko przykryła miazgę, a po kilku godzinach wycisnąć moszcz w woreczku z płótna lub flaneli. Wyciśniętą miazgę powtórnie zalać taką samą ilością gorącej wody i po kilki godzinach wycisnąć. Zabieg ten pozwala na rozcieńczenie moszczu, który w ten sposób staje się mniej kwaśny. Jeśli w miazdze zalanej wodą z dodatkiem matki drożdżowej przeprowadzi się fermentację w ciągu 3-4 dni, to wówczas łatwiejsze jest wyciskanie moszczu. Wino otrzymane z takiej zafermentowanej miazgi jest prawie całkowicie pozbawione niezbyt miłego zapachu, a nawet może być szczególnie poszukiwane przez amatorów napojów o mocnym aromacie. Z moszczem postępuje się dalej zgodnie ze wskazówkami podanymi w poście - Fermentacja moszczu.

Wino z winogron

jak zrobić domowe wino z winogron przepis

Przykładowe proporcje do wina z winogron:


Na 10 kg oczyszczonych owoców
3,5 kg cukru
niewielka ilość wody aby rozpuścić cały cukier
można użyć drożdże winne rasy Tokaj lub Madera
potrzebujemy także odpowiedni sprzęt

Jak zrobić domowe wino z winogron? (tutaj przepis zarówno do ciemnych jak i jasnych winogron)


Przygotować matkę drożdżową. Z opłukanych owoców wycisnąć sok i wymieszać z przegotowaną, letnią wodą lub sokiem z jabłek (odmian słodkich) albo gruszek. Można również winogrona zmiażdżyć tłuczkiem w misce kamionkowej i zalać wrzącą wodą, a po 3 dniach miazgę przecedzić. Połowę ilości cukru wymieszać z niewielką ilością moszczu i dodać razem z matką drożdżową do nastawu. Dalej postępować jak przy wyrobie wina zgodnie ze wskazaniami zawartymi w poście fermentacja moszczu.

Jakie i kiedy winogrona są najlepsze?


Z początkiem września zaczyna się sezon na winogrona, najlepiej zrywać owoce dobrze dojrzałe a nawet już prawie gnijące - takie są najlepsze. Aby winogron miał większe owoce na sezon zbierania dobrze jest podcinać końcówki winorośli, krzak winogron trzeba cały czas pielęgnować, można też ścinać większe liście aby jak najwięcej zyskały na tym owoce winogron.

Wino z winogron jasnych czy ciemnych jest lepsze ?


Zazwyczaj wino z jasnych winogron jest o kilka procent mocniejsze niż wino z ciemnych winogron, ponieważ są słodsze i zawierają w sobie więcej cukru ale nie jest to reguła, tak naprawdę zależy wszystko od jakości owoców. Ja osobiście wolę wino z jasnych winogron, widać więcej - łatwiej zobaczyć czy wino jest klarowne, a jak dłużej będzie leżakować, zmienia oczywiście smak ale także barwę z białego, jasnego żółtego na ciemniejszy, bardziej złocisty i to jest dowód, że wino długo leżakowało bez otwierania butelki.

sobota, 5 lipca 2008

Kilka zdjęć z wiśniami - wkońcu jest sezon

Tak wygląda owoc wiśni :P





Tutaj 6 letnie drzewo wiśni (jeszcze ma mało owoców)

piątek, 4 lipca 2008

Wino z wiśni

wino z wiśni

Kiedyś już robiłem wino z wiśni (w tym roku także zamierzam takie zrobić :P) i wyszło mi całkiem dobre (mocne, półsłodkie), jednak nie pamiętam proporcji jakie dawałem, dlatego wolę podać dane z książki z której wcześniej korzystałem:

Przykładowe proporcje do wina z wiśni:


10 kg wiśni
ilość wody i cukru ustalić według tabeli proporcji,
drożdże winne Burgund lub Bordeaux

Jak zrobić wino z wiśni? Czy wiśnie trzeba drylować?


Przygotować "matkę drożdżową". Dojrzałe wiśnie, oczyścić z szypułek, dokładnie wypłukać i wydrylować lub tak rozgnieść, aby nie uszkodzić pestek. Ze względu na szkodliwy dla zdrowia kwas pruski zawarty w pestkach wiśnie należy koniecznie drylować. Miąższ owocowy zalać wrzącą wodą i odstawić, a po 24 godz. przetrzeć przez sito. Połowę ilości cukru wymieszać z niewielką ilością moszczu i razem z matką drożdżową dodać do nastawu. Butlę zamknąć korkiem z rurką fermentacyjną i postawić w temperaturze pokojowej, mieszając zawartość co pewien czas. Po kilku dniach dodać pozostałą ilość cukru, którą uprzednio rozmieszać w małej ilości letniej wody. Wszystko razem zmieszać i pozostawić do dalszego fermentowania.

wtorek, 1 lipca 2008

Tabela proporcji

Dodatek wody i cukru do moszczu*


tabela proporcji do win
*Wg A. Mering: Domowe przetwory z owoców i warzyw, Warta 1975

Popularne posty w tym miesiącu

Etykiety

wino drożdże etykieta wina domowego etykiety do butelek etykiety do pobrania etykiety do wydruku etykiety na butelki wiśnie etykiety na wino etykiety na wino domowe gruszki porzeczki przepis na wino truskawkowe przepis na wino z wiśni truskawka truskawki wino białe wino czerwone wino truskawkowe wino z gruszek wino z jabłek wino z truskawek wino z winogron wino z winogrona wino z wiśni wiśnia zdjęcia agrest alkohol baniak butelka z korkiem butelkowanie wina butla cukier cytryna cytryny czarne porzeczki czerwone porzeczki domowe wina etykiety do wina etykiety na wina fementacja moszczu fermentacja gąsior jabol jabłka jarzębina klarowanie wina klarowne wino korkowanie kosz wiklinowy kwasek cytrynowy kwaśne jabłka matka drożdżowa nie zaczęło fermentować oczyszczanie wina osad proporcje przepis na wino z gruszek przepis na wino z truskawek przepis na wino z winogron rodzynki rurka do ściągania rurka fermentacyjna suszone jabłka słodkie jabłka tabela proporcji typy win wino agrestowe wino bez osadu wino cytrynowe wino gronowe wino gruszkowe wino gruszkowo-żurawinowe wino jabłkowe wino mieszane wino nie bulgocze wino nie fermentuje wino owocowe wino półsłodkie wino ryżowe wino słodkie wino truskawkowo-cytrynowe wino w butelce wino wytrawne wino z agrestu wino z ciemnych winogron wino z czarnych porzeczek wino z czerwonych porzeczek wino z jarzębiny wino z jasnych winogron wino z owoców wino z ryżu wino z suszonych jabłek wino z węgierek wino z żurawin wino ze śliwek wino śliwkowe woda węgierki zdjęcia wiśni zła fermentacja złamania ściąganie wina śliwki żurawiny